UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı.

18.10.2019

16- 18 Ekim 2019 tarihlerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonunun işbirliği ve Türk Tarih Kurumu, Muş Alparslan Üniversitesi desteğiyle VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu Kahramanmaraş’ta düzenlendi. Sempozyuma UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı ve Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak davet edilen Sayın M. Öcal OĞUZ, geleneksel spor ve oyunların kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarımındaki önemini ve toplumsal duyarlılığı sağlama rolünü vurguladı.

Sayın OĞUZ, Kahramanmaraş Valisi Sayın Vahdettin ÖZKAN’ı, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR’ü ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Niyazi CAN’ı makamlarında ziyaret etti.

Yirmi üç ülkeden çok sayıda akademisyen ve devlet yetkililerin katıldığı sempozyumda Vali ve Belediye Başkanına “Kırgız Çapanı Giydirme” töreni gerçekleşti. Sempozyum, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın N. Bilal ERDOĞAN’ın kapanış değerlendirmesiyle son buldu.


first img first img first img first img first img