UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

AFYONKARAHİSAR VE KIRŞEHİR UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞINDA!

31.10.2019

Yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Afyonkarahisar ve Kırşehir şehirlerimiz dâhil oldu.

Yaratıcı Şehirler Ağında yer alan Gaziantep (2015-Gastronomi), Hatay (2017-Gastronomi), İstanbul (2017-Tasarım) ve Kütahya (2017-Zanaat ve Halk Sanatları) şehirlerimizden sonra; aynı ülkeden en fazla iki şehrin, iki farklı alanda Yaratıcı Şehir olabileceği 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı başvuru ve değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Afyonkarahisar “Gastronomi” ve Kırşehir “Müzik” alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil oldular. Böylelikle Türkiye’deki UNESCO Yaratıcı Şehir sayısı 6’ya yükselmiş oldu.

2019 yılında 66 şehrin UNESCO Yaratıcı Şehri ilan edildiğini duyuran UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY “Bu şehirler kültürü yerel stratejilerinde bir yardımcı etken olarak değil, doğrudan bir faktör olarak belirlemişlerdir” açıklamasını yaptı. 2019 yılında Ağa dâhil olan şehirlerle birlikte UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına üye olan şehir sayısı 246 oldu.

Afyonkarahisar Belediyesi ve Kırşehir Belediyesi başta olmak üzere şehirlerimizin bütün kurumlarına başarıyla yürüttükleri ve sonuçlandırdıkları bu süreç için UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak teşekkür eder, Afyonkarahisar ve Kırşehir’i UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına seçilmiş olmalarından dolayı kutlarız.