UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Dünya Kitap Başkenti Programı İstişare Toplantısı

28.2.2018

28 Şubat 2018 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve UNESCO Uzmanı Esra HATİPOĞLU AKSOYOĞLU’nun katıldığı, Dünya Kitap Başkenti Programına ilişkin Konya’da bir istişare toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU, Konya Valisi Yakup CANBOLAT, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Konya merkez ilçeleri belediye başkanları, şehirdeki üniversitelerin rektörleri, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılmıştır.

Toplantının ilk oturumunda, UNESCO Dünya Kitap Başkenti Programı hakkında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu sunumu yapılarak Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve belediye çalışanlarına Programın teknik ayrıntıları hakkında bilgi sunulmuştur.

Toplantının basına açık olarak gerçekleştirilen ikinci oturumunda, Konya Valisi Sayın CANBOLAT ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın AKYÜREK tarafından, Konya'nın 2020 yılı için Dünya Kitap Başkenti adaylığı başvuru çalışmalarına başlandığı bilgisi paylaşılmıştır.

Sayın OĞUZ ise konuşmasında, 2018 yılının Dünya Kitap Başkentinin Atina (Yunanistan), 2019 yılının Dünya Kitap Başkentinin Şarika (Birleşik Arap Emirlikleri) olduğunu; 2020 yılı içinse Konya’nın aday gösterilmesini memnuniyetle karşıladığını ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak bizim görevimiz UNESCO sistematiği içerisinde hazırlanacak dosyanın en uygun dille, en özlü şekilde sunulmasına katkı sağlamak, bunun sonucunda da bir referans veya uygunluk mektubunu hazırlayıp vermek olacağını ifade etmiştir.