UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Dünya Kitap Başkenti Programı İstişare Toplantısı

28.2.2018

28 Şubat 2018 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve UNESCO Uzmanı Esra HATİPOĞLU AKSOYOĞLU’nun katıldığı, Dünya Kitap Başkenti Programına ilişkin Konya’da bir istişare toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU, Konya Valisi Yakup CANBOLAT, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Konya merkez ilçeleri belediye başkanları, şehirdeki üniversitelerin rektörleri, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılmıştır.

Toplantının ilk oturumunda, UNESCO Dünya Kitap Başkenti Programı hakkında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu sunumu yapılarak Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve belediye çalışanlarına Programın teknik ayrıntıları hakkında bilgi sunulmuştur.

Toplantının basına açık olarak gerçekleştirilen ikinci oturumunda, Konya Valisi Sayın CANBOLAT ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın AKYÜREK tarafından, Konya'nın 2020 yılı için Dünya Kitap Başkenti adaylığı başvuru çalışmalarına başlandığı bilgisi paylaşılmıştır.

Sayın OĞUZ ise konuşmasında, 2018 yılının Dünya Kitap Başkentinin Atina (Yunanistan), 2019 yılının Dünya Kitap Başkentinin Şarika (Birleşik Arap Emirlikleri) olduğunu; 2020 yılı içinse Konya’nın aday gösterilmesini memnuniyetle karşıladığını ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak bizim görevimiz UNESCO sistematiği içerisinde hazırlanacak dosyanın en uygun dille, en özlü şekilde sunulmasına katkı sağlamak, bunun sonucunda da bir referans veya uygunluk mektubunu hazırlayıp vermek olacağını ifade etmiştir.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında