UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO 40. Genel Konferansı Açılışı ve Büyükelçi Ahmet ALTAY CENGİZER’in Genel Konferans Başkanı Seçilmesi

12.11.2019

UNESCO 40. Genel Konferansı, 12 Kasım 2019 tarihinde çalışmalarına Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Genel Merkezinde başladı. Genel Konferans 12 Kasım-27 Kasım 2019 tarihlerinde çalışmalarını sürdürecektir.

İki yılda bir gerçekleştirilen UNESCO Genel Konferansı, UNESCO üyesi devletlerin ulusal beyanlarının yer aldığı Genel Politika Görüşmeleri; Genel Direktör ve Yürütme Kurulu Başkanı Dönem Raporları; UNESCO’nun görev alanına giren komitelerin faaliyet raporları ve geleceğe dönük stratejik hedef ve programlarını içeren toplantıları; UNESCO reformu, bütçesi ve programının, eğitim, bilim, kültür, bilgi ve iletişim sektörlerinin gelecek dönem çalışmalarının görüşüldüğü, gündem konularının karara bağlandığı Komisyon ve Komite toplantılarını kapsamaktadır.

UNESCO 40. Genel Konferansı Türkiye heyetinde; 13 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Ulusal Beyanını da gerçekleştirecek olan Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya SELÇUK’un başkanlığında UNESCO Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim KIRAN, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Emir Salim YÜKSEL, Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu EYİSOY DALKIRAN, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan BOYACI, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. H. Ziya TAŞKENT, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ ve UTMK Başkan Vekili Prof. Dr. M. Akif KİREÇCİ’nin yanı sıra UTMK Yönetim Kurulu Üyeleri, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ve UTMK Genel Sekreterlik uzmanları yer almaktadır.

Türkiye; 8 Kasım 2017 tarihinde 39. UNESCO Genel Konferansında Yürütme Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 40. UNESCO Genel Konferansında da Genel Konferans Başkanlığına seçilmiştir. 40. Genel Konferans Başkanlığı için 22 Ekim 2019 tarihinde UNESCO Yürütme Kurulu’nda gerçekleştirilen oylamayı İspanyol rakibi karşısında kazanan Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER; bir tavsiye niteliğinde olan Yürütme Kurulu oylamasının 40. Genel Konferansta onaylanması ile birlikte UNESCO 40. Genel Konferans Başkanı oldu.

40. UNESCO Genel Konferans Başkanı Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER, Genel Konferansı hitaben yaptığı konuşmasında; Genel Konferans Başkanlığının önemli bir fırsat olduğu kadar büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğini belirterek, tarihteki en önemli oturumlardan biri olan 40. Genel Konferansa en iyi şekilde Başkanlık edeceğini ifade etti. Bütün üye devletlerle kapsayıcı bir iletişim halinde olacağını söyleyen Büyükelçi CENGİZER, ulaşılabilir/erişilebilir bir konumda olacağını ve UNESCO’nun stratejik dönüşüm ve modernizasyon süreçlerine mümkün olabilecek en fazla katkıyı vermeye çalışacağını belirtti.

40. Genel Konferans Komisyon raporlarının kabulünün gerçekleştirileceği oturumların ardından 28 Kasım 2019 günü son bulacaktır.


first img first img first img