UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Başkanı ve Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya SELÇUK UNESCO 40. Genel Konferansı’nda…

13.11.2019

UNESCO 40. Genel Konferansı, UNESCO’nun Paris’te bulunan Genel Merkezi’nde 12 Kasım 2019 tarihinde başlayan çalışmalarını 28 Kasım 2019 tarihine kadar sürdürecektir.

Genel Konferans programı dâhilinde UNESCO’ya üye 193 ülkenin yüksek düzeyde temsilcilerinin söz aldığı Genel Politika Görüşmelerinde 13 Kasım 2019 Çarşamba günü UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Başkanı ve Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya SELÇUK Türkiye adına ulusal beyanda bulundu ve UNESCO’nun Türkiye ve uluslararası toplum açısından taşıdığı önemi vurgulayan; eğitim, bilim, kültür ve iletişim alanlarındaki çalışmalarına Türkiye’nin yaklaşımını ifade eden bir konuşma yaptı.

Sayın Bakan, konuşmasında UNESCO’nun diğer Birleşmiş Milletler kurumlarına kıyasla geleceğe hazırlayan bir kurum olduğunu ve Dünyanın karşılaştığı yeni ve karmaşık sorunlar karşısında çözümler geliştirip uygulayabileceğini belirtmiştir. Türkiye’nin; geçmiş deneyim ve birikimiyle geleceği şekillendirmeye çalışan UNESCO’ya tam desteğinin devam edeceğini ifade eden Sayın SELÇUK, ülke olarak olumlu ve yapıcı bir bakış açısıyla küresel sorunlar için ortak çözümler üretilmeye devam edeceklerini söyledi.

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesi için geç kalındığını ifade eden Sayın Bakan, 2030 Gündeminin gerçekleştirilmesi için özellikle eğitime yatırım yapılması gerektiğini; 17 Hedef ve 169 Alt Hedefin uygulanması sürecinin kalbinde eğitimin bulunduğunu paylaşmıştır. UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY’nin New York’taki gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ve çözüm önerilerini takdirle karşıladıklarını ifade eden Sayın SELÇUK, UNESCO’nun hem değişen dünya düzeni karşısındaki sağlam tutumunu hem de içerisinde bulunduğu Stratejik Transformasyon sürecini desteklediklerini belirtti. 

Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER’i 40. UNESCO Genel Konferansı Başkanlığından dolayı kutlayan Sayın SELÇUK; Türkiye’nin UNESCO 2017-2021 Dönemi Yürütme Kurulu üyeliğinin yanı sıra 2019-2021 yıllarında yürüteceği 40. UNESCO Genel Konferansı Başkanlığı ile birlikte UNESCO’nun karar alma ve yürütme organlarında yer alarak daha iyi bir gelecek için çalışacağını ifade etti.