UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

İkinci Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları İnformel Toplantısı Slovenya’da

23.5.2018

“Balkan Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları” adıyla 1964-1990 yılları arasında gerçekleştirilen 13 toplantıdan sonra bölgesel işbirliğini devam ettirmek ve artırmak amacıyla 27 yılın ardından UNECO Türkiye Millî Komisyonun inisiyatifiyle “Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları İnformel Toplantısı”nın ilki 12 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Millî Komisyonlarının katılım sağladığı toplantıda, toplantıların her yıl bir ülkenin ev sahipliğinde yapılması ve 2018 yılında toplantıya Slovenya’nın ev sahipliği yapması kararlaştırılmıştı.

İstanbul’da gerçekleştirilen toplantı kararı doğrultusunda, “İkinci Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları İnformel Toplantısı “14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gerçekleştirildi. Toplantıya Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Slovenya, Türkiye, Ukrayna Millî Komisyonları ve temsilcileri katılım sağladı ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, UTMK Başkan Vekili Büyükelçi Deniz Çakar ve Sektör Uzmanı Selenay Yakıcı tarafından temsil edildi.

Toplantının açılış konuşmaları Slovenya Millî Komisyon Genel Sekreteri Marjutka Hafner ve Millî Komisyon Başkanı Stane Pejovnik tarafından gerçekleştirildi ve ardından Millî Komisyon temsilcilerine söz verildi. Açılışın ardından gerçekleştirilen ilk oturumda, genel işbirlikleri görüşülerek; özellikle UNESCO Dünya Mirası, UNESCO MAB Programı ve UNESCO Jeopark Programı konusunda istişarelerde bulunuldu. İkinci oturumda UNESCO Venedik Ofisi Uzmanı Matteo Rosatı tarafından sunum gerçekleştirildi ve Güneydoğu Avrupa Ülkeleri ve Bölge Ofisi arasında işbirliği imkânları değerlendirildi. Üçüncü oturumda ise Açık Eğitim Kaynakları ve ASPnet Programı değerlendirildi.

Toplantının ikinci gününde ilk gün görüşülen konuların genel bir değerlendirilmesinin ardından sonuç raporunda yer alması değerlendirilen somut öneriler görüşüldü ve kapanışla toplantı sona erdi.