UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Nevruz Şöleni” Etkinliği Gerçekleştirildi

22.3.2021

Millî Komisyonumuz tarafından ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Merkeze bağlı Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi iş birliğiyle 21 Mart 2021 tarihinde çevrim içi olarak “Nevruz Şöleni” etkinliği gerçekleştirilmiştir.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un konuşmalarıyla başlayan toplantının moderatörlüğünü UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir EMEKSİZ yürütmüştür. Toplantının Konuşmalar bölümünde Prof. Dr. Metin EKİCİ UNESCO-Nevruz ilişkisi üzerine, Doç. Dr. Dilek TÜRKYILMAZ ise Nevruz Türküleri üzerine konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir. Toplantının Türk Dünyasından Ezgiler bölümünde; Prof. Dr. Armağan ELÇİ, İlkim Eylül İLK, Öğr. Gör. Dr. Özgür ÇELİK, Dr. Bekarys TİLEGENULY ve Öğr. Gör. Ali Hikmet GÖKÇEN Nevruza ilişkin çeşitli eserleri seslendirmişlerdir.

UTMK Üyeleri, akademisyenler, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı etkinlik, Nevruz Meclisi bölümünde çeşitli şiirlerin okunması ve kapanış konuşmaları ile sonlandırılmıştır. 


first img first img first img first img first img