UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi ile Çevrim İçi Müze Gezisi Etkinliği Gerçekleştirildi.

13.4.2021

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, AHBV Üniversitesi Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Merkeze bağlı Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi iş birliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyelerinin katılımıyla 12 Nisan 2021 günü, saat 16.00’da COVID-19 salgını önlemleri doğrultusunda çevrim içi uygulama aracılığıyla “Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi ile Çevrim İçi Müze Gezisi” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Otuza yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyesinin katıldığı etkinlik, Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Safiye BAKİ NALCIOĞLU’nun somut olmayan kültürel miras üzerine gerçekleştirdiği konuşma ile başladı. Etkinlikte Saim YURDAKUL tarafından Müzeden gerçekleştirilen canlı yayın ile Karagöz gösterisi yapıldı. Bilge TÜZEL Ebru Sanatı ve Geleneksel Sohbet Toplantılarına Meryem ÖZDEMİR ise Mangala ve Keşkek unsurlarına ilişkin bilgi paylaşımında bulunduktan sonra unsurları uygulamalı olarak gösterdiler.

Üyeler, çevrim içi müze gezisi sırasında Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri´nde yer alan unsurları müze rehberleriyle birlikte deneyimleme fırsatı buldu. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi hedefleri doğrultusunda gençlerde kültürel mirasın tanınmasına ve korunmasına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkinlik “Okçuluk Masalı” anlatımı ve katılım sertifikalarının temsilî takdimi ile son buldu.