UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

ORMAN YANGINLARI VE CAN KAYIPLARIMIZ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

1.8.2021

İnsanlığın ortak doğal mirası olan ormanlarımız son bir hafta içinde artan ve neredeyse bütün Ege ve Akdeniz bölgelerini içine alan yok edici büyük yangınlarla karşı karşıyadır. Millî servetimiz, atalarımızdan devraldığımız mirasımız ve gelecek kuşaklara emanetimiz olan ormanlarımızın yanıyor olmasından derin üzüntü duyuyoruz.  İlgili kurum ve kuruluşların üstün gayretleri ve halkın olağanüstü desteğine rağmen kontrol, söndürme ve soğutma çabaları ne yazık ki tam karşılığını bulmuş değildir. Beklentimiz ve temennimiz en kısa zamanda afetin son bulması, yangınların en az zararla atlatılması, ormanların ve çevre yerleşimlerin kalıcı güvenliğe kavuşmasıdır.

Çok sayıda ve yangınların hepsinin birden başlaması, özellikle turizm bölgelerinde yoğunlaşması dikkat çekicidir. Sebeplerinin ve kaynaklarının güvenlik birimleri tarafından araştırılacağından ve gerekli tedbirlerin alınacağından şüphemiz yoktur. Ülkede derin üzüntüye yol açan bu yangınlarda yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklıkların önemli bir etkisi olmakla birlikte, afet nitelikli yangınlarda iklim değişikliğinin tek sebep olarak görülemeyeceği, başka faktörlerin de dikkate alınması gerektiği açıktır. Bu durum benzer durumlar üzerine yapılan UNESCO değerlendirmelerinde ortaya konulmuştur.

UTMK olarak vurgulamak isteriz ki, yangınlara maruz olan doğal mirasımız olan ormanlar yalnızca “ağaç topluluğu” ve bizlere yeşil görüntü sağlayan varlıklar değildir. Ormanlar, içinde barındırdığı mikroskobik olanlardan başlayarak metrelere ulaşan boyuttaki canlılar, kuşlardan böceklere, kurtlardan geyiklere, kaplumbağalardan kirpilere kadar hayvanlar ve mantarlardan yosunlara kadar çok çeşitli orman altı bitkileri ile oluşumu ve gelişimi uzun zaman alan bir “ekosistem”dir. Aldığımız oksijeni sağlaması ve atık olarak havaya verdiğimiz karbondioksiti tutması yanında, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden olan “karadaki yaşam’ın” ve biyoçeşitliliğin temel taşıdır. Bilinmelidir ki, ormanlar, bulundukları yer neresi olursa olsun bütün insanlığın ortak değeridir, çünkü ormanların ürettiği ve yaşamamızı sağlayan oksijen yerel değil, dünyamızın özelliği ve evrende benzersiz olan atmosferin içinde ve onun parçasıdır. Yanan her orman, insanlığın ortak gökyüzünün, ortak atmosferinin yanması ve yok olmasıdır.

 

Yangınları söndürmeye çalışan görevliler ve gönüllüler millî oldukları kadar insanlığın ortak kahramanlarıdır. Onlara çabaları için teşekkür ediyoruz. Yangınlarda hayatını kaybedenlere rahmet, yöre halkına, ülkemize ve insanlık âlemine baş sağlığı diliyoruz.

 

UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU YÖNETİM KURULU