UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN VEFATININ 750.YIL DÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİKLERİ

10.8.2021

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2021 tarihinde “İnsanlığın Özü Pir Veli’nin Sözü: Sevgi, Barış, Kardeşlik” temasıyla Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Anma Etkinliği Nevşehir’de gerçekleştirildi.

UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümünün UNESCO 2021 Anma ve Kutlama Programına alınmış ve ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yayınladığı genelge ile 2021 yılının Hacı Bektaş Veli Yılı ilan edilmişti. Bu vesilesiyle Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. Yıldönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Nevşehir Belediyesi iş birliğinde Hacı Bektaşi Veli Müzesi’nde uluslararası katılımlı törenle anıldı.

Anma Etkinliğine Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim KALIN, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah DEMİRCAN, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İNCE, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR, birçok büyükelçi, milletvekili, vali, ilçe belediye başkanı ile kaymakamın yanı sıra Alevi-Bektaşi toplumunun temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmaları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim KALIN, Nevşehir Valisi İnci SEZER BECEL, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet SAVRAN, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş ALTIOK ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ tarafından gerçekleştirildi. UNESCO 40. Genel Konferans Başkanı Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER video mesajı dinlendi ve konuşmaların ardından özel sahne performanslarıyla program sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliğiyle hazırladığı programlarla Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yılı Anma Etkinlikleri farklı etkinliklerle yıl boyunca devam edecektir.