UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı 2021 Yılı Başvuruları

24.8.2021

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı, politika diyaloğunu ve üye şehirlerin arasındaki ikili öğrenmeyi; bağlantılar kurarak, ilişkileri destekleyerek, kapasite geliştirmeye olanak sağlayarak ve öğrenen şehirler inşa etme sürecinin tanınması ve güçlendirilmesi için araçlar geliştirerek teşvik edip, dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını desteklemekte ve geliştirmektedir.

Dünya’nın çeşitli bölgelerinden 1000’in üzerinde şehir “Öğrenen Şehir” olmuş ve olma sürecindedir. Bu şehirler uluslararası politika diyaloğundan, eylem araştırmalarından, kapasite geliştirmeden, karşılıklı öğrenmeden ve hayat boyu öğrenmenin teşvik edilmesi için gerekli “Öğrenen Şehir” yaklaşımlarından etkin bir şekilde yararlanmayı amaçlamaktadırlar.

UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı 2021 Yılı Başvuru Süreci:

  • Başvuru niyeti bulunan şehirlerimizin başvuruları dosyalarını hazırlama süreçlerinde ve başvuru formlarını iletirken Millî Komisyonumuzla iletişime geçmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

 

  • 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olan başvuru süreci 1 Kasım 2021 tarihinde sonlanacaktır. Aday şehirler başvuru formlarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna (webmaster@unesco.org.tr)  ve ayrıca bir kopyası UNESCO Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsündeki (UIL) UNESCO GNLC (learningcities@unesco.org) koordinasyon ekibine e-posta yoluyla gönderilmelidir. Millî Komisyonlar, başvuruyu onaylamak için gerekirse şehirden ek belge talep etme hakkına sahiptir.

2021 yılı başvuru çağrısı için daha fazla bilgi http://uil.unesco.org/lifelong-learning/learning-cities  adresinde yer almaktadır.

Başvuru formuna 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle  (https://uil.unesco.org/lifelong-learning/learning-cities/become-member)  adresinden erişilebilecektir.

*İlçe belediyelerimiz UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na başvurması mümkün olamamaktadır.