UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için 2021-2030 Okyanus Bilimleri 10 Yılı -Ocean Decade Paneli Gerçekleştirildi

27.8.2021

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için 2021-2030 “Okyanus Bilimleri 10 Yılı -Ocean Decade” Paneli 24 Ağustos 2021 tarihinde saat 15.00'te çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Hizmetleri Plan ve Koordinasyon Kurulu iş birliğinde gerçekleştirilen panel, UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu olan IOC Sekretaryası tarafından Okyanus On yılı Etkinliği olarak desteklenmiş, resmi internet sitesinde duyurulmuştur.

UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen çevrim içi panel UNESCO Genel Merkezi, Deniz Politikası ve Bölgesel Koordinasyon Bölümü Şefi, BM Okyanus Bilimleri On Yılı Uygulama Safhası Koordinatörü Julian BARBIERE’in Okyanus On Yılı konusundaki sunumu ile başlamıştır.

Ardından, UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER Denizlerin doğal afet güvenliği ve tsunami tedbirleri, Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Hizmetleri Plan ve Koordinasyon Kurulu Sekreter V. Müh. Yzb. Emre TÜKENMEZ Okyanus bilimleri 10 yılı ve Türkiye, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü BEŞİKTEPE ise Güncel deniz araştırmaları ve Türkiye durumu konulu sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı panel katılımcıların katkıları ve soru-cevap bölümünün ardından sona ermiştir.