UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Mevlana Külliyatı'nın Dünya Belleği Kütüğüne Kaydına İlişkin İstişare Toplantısı

2.9.2021

25-26 Kasım 2017 tarihlerinde, Millî Komisyonumuz tarafından, Afganistan, Avusturya, Bulgaristan, Almanya, Hindistan, Irak, İran, Pakistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın katılımları ile “Dünya Belleği Programının 25. Yıl Dönümü: Uluslararası İşbirliğini Güçlendirme ve Mevlana Külliyatı Ortak Dosya Hazırlama İstişare Toplantısı” düzenlenmişti. Toplantıda Mevlana Külliyatındaki eserlerden en az birine ev sahipliği yapan, yukarıda adı geçen ülkelerle Mevlana Külliyatı’nın Dünya Belleği Uluslararası Kütüğü’ne kaydedilmesi için ortak adaylık olanakları istişare edilmiş ve Külliyatın ortak dosya olarak sunulmasına karar verilmişti.

Bu süreçte Millî Komisyonumuz ülkelerle iletişimini resmi kanallarla sürdürmüş ancak UNESCO Yürütme Kurulu kararı sebebiyle Dünya Belleği Kütüğü'ne kayıtlar bir süreliğine askıya alınmıştı.

UNESCO Yürütme Kurulu'nun 21 Mayıs 2021 (211 EX/10) tarihinde gerçekleştirilen 211. oturumunda alınan kararla Dünya Belleği Uluslararası Kütüğü tekrar adaylık kabul etmeye başlamıştır.

Bu gelişme ile birlikte Yönetim Kurulumuz başvuru tamamlanmadan önce adı geçen ülkelerle son bir istişare toplantısının yapılmasına karar vermiştir.

2 Eylül 2021 tarihinde Türkiye saati ile 14.00’da, Avusturya, Bulgaristan, Almanya, İran, Özbekistan ve Tacikistan’ın katılımlarıyla Mevlana Külliyatı'nın Dünya Belleği Kütüğüne Kaydına İlişkin İstişare Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal OĞUZ ve Dünya Belleği Millî Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ın açılış konuşmaları ile başlamıştır. Mevlana Celaleddin Rumi’nin soyundan gelen ve Uluslararası Mevlana Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüten Sayın Gevher ÇELEBİ’nin konukları selamlamasının ardından katılımcıların sunumlarına geçilmiştir.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal OĞUZ’un yönetiminde gerçekleşen toplantıda, katılımcılar ülkelerindeki Mevlana eserlerine ilişkin bilgi paylaşmıştır. Toplantının kapanış oturumunda ise adaylık dosyasının hazırlanmasına ilişkin detaylar ve tarihler netleştirilmiş ve toplantı sonlandırılmıştır.