UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UTMK’nın Katkı ve Katılımıyla Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesine Girişi “Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması” Adlı Etkinlikle Kutlandı

17.9.2021

Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesine girişini kutlamak üzere düzenlenen “Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması” başlıklı etkinlik 17 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. İlgili etkinliğin “Arslantepe Höyüğü ve Kültür Varlıkların Malatya Kent Kültürü ile Sanatına Etkisi” başlıklı panelinin moderatörlüğünü UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI gerçekleştirdi. UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, etkinliğe katılarak açılış konuşması yaptı.

Sayın OĞUZ açılış konuşmasında, Malatya’nın kültürel ve doğal miraslar bakımından çok önemli değerlere sahip olduğunu belirterek, 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kayıtlı olan Arslantepe Höyüğü’nün, 2021 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilmesinin kültürel miras açısından önemli bir kazanım olduğunu ifade etti. Sayın OĞUZ konuşmalarında devamla, UNESCO değerleri ve programlarına ilişkin katılımcılara bilgi verdi.

Etkinlik, Arslantepe Kazı Başkanı Francesca BALOSSI RESTELLI, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Emir Salim YÜKSEL, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Emir Gökhan BOZKURTLAR’ın Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilme sürecine ve Prof. Dr. Zafer GENÇAYDIN’ın kültürel varlıkların Malatya kent kültürü ve sanatına etkisine ilişkin açıklamalarda bulundular. Miras varlıklarının görünürlüğünü artırma yöntemleri üzerine yapılan tartışmaların ardından toplantı sona erdi.