UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO’nun Kuruluşunun 75. Yıl Dönümü Kapsamında Üye Devletler Tarafından Kutlama Videoları Yayınlandı

6.11.2021

UNESCO Kuruluş Sözleşmesi Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yirmi ülkenin onamasının ardından 4 Kasım 1946 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yıl 9-24 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan UNESCO 41. Genel Konferansı kapsamında Üye Devletlerin temsilcileriyle birlikte UNESCO’nun kuruluşunun 75. Yıl Dönümü kutlanacaktır. Bu kapsamda UNESCO tarafından başlatılan girişimle, üye devletlerden UNESCO’nun katkılarına ilişkin video mesajlar hazırlanması talep edilmiştir. Bu kapsamda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından hazırlanan video mesaj 2018 Yılı UNESCO-L’Oréal Yükselen Yetenekler Bursiyeri Doç. Dr. Duygu SAĞ’ın seslendirmesiyle UNESCO web sitesinde yayımlanmıştır. Üye devletler devlet başkanları, bakanları, millî komisyonları, sivil toplum temsilcileri, eğitim, bilim, kültür ve iletişim alanlarındaki diğer temsilcileriyle birlikte UNESCO’nun ilgili devletlere katkılarını aktarmış ve UNESCO’nun 75. Yıl Dönümünü kutlamışlardır.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak UNESCO’nun 75. Kuruluş Yıl Dönümünü kutluyor, eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşerî bilimler, kültür ve iletişim alanları, küresel öncelikleri ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına ilişkin çalışmalarının ivme kazanarak devamını diliyoruz.

 

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından hazırlanan video mesaj Üye Devletler tarafından hazırlanan video mesajlar için Tıklayınız

https://www.unesco.org/en/75th-anniversary/testimonies