UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO 41. Genel Konferansı Açılışı ve Büyükelçi Ahmet ALTAY CENGİZER’in Genel Konferans Başkanlığı Devri

10.11.2021

UNESCO 41. Genel Konferansı, 9 Kasım 2021 tarihinde çalışmalarına Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Genel Merkezinde başladı. Genel Konferans 9 Kasım-24 Kasım 2021 tarihlerinde çalışmalarını sürdürecektir. UNESCO’nun 75. Yıl Dönümü temasıyla gerçekleştirilecek 41. Genel Konferans’ta
193 Taraf Devlet tarafından kültürel miras, küresel eğitim politikaları, yapay zekâ etiği ve Açık Bilim’e dair önemli kararlar alınması beklenmektedir.

İki yılda bir gerçekleştirilen UNESCO Genel Konferansı, UNESCO üyesi devletlerin ulusal beyanlarının yer aldığı Genel Politika Görüşmeleri; Genel Direktör ve Yürütme Kurulu Başkanı Dönem Raporları; UNESCO’nun görev alanına giren komitelerin faaliyet raporları ve geleceğe dönük stratejik hedef ve programlarını içeren toplantıları; UNESCO reformu, bütçesi ve programının, eğitim, bilim, kültür, bilgi ve iletişim sektörlerinin gelecek dönem çalışmalarının görüşüldüğü, gündem konularının karara bağlandığı Komisyon ve Komite toplantılarını kapsamaktadır.

12 Kasım 2019 tarihinde UNESCO 40. Genel Konferansı Başkanlığına seçilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgınının zorunlu kıldığı kısıtlamalara rağmen Genel Konferans çalışmalarının kesintisiz biçimde sürdürülmesini sağlayan UNESCO Nezdinde Daimî Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER; görevini 9 Kasım 2021 tarihinde tamamlamış ve 41. Genel Konferans Başkanlığı görevini Brezilya’nın UNESCO Nezdinde Daimî Temsilcisi Büyükelçi Santiago Irazabal MOURAO üstlenmiştir. UNESCO Nezdinde Daimî Temsilcimiz Sayın CENGİZER’i Genel Konferans Başkanlığı için kutluyoruz.

41. Genel Konferans, Komisyon raporlarının kabulünün gerçekleştirileceği oturumların ardından 24 Kasım 2021 günü son bulacaktır.