UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Başkanı ve Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER UNESCO 41. Genel Konferansı’nda…

11.11.2021

UNESCO 41. Genel Konferansı, UNESCO’nun Paris’te bulunan Genel Merkezi’nde 9 Kasım 2021 tarihinde başlayan çalışmalarını 24 Kasım 2021 tarihine kadar sürdürecektir.

Genel Konferans programı dâhilinde UNESCO’ya üye 193 ülkenin yüksek düzeyde temsilcilerinin söz aldığı Genel Politika Görüşmelerinde 11 Kasım 2021 Perşembe günü UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Başkanı ve Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER Türkiye adına ulusal beyanda bulundu.

Sayın Bakan, video mesaj yoluyla katıldığı Genel Politika Görüşmeleri konuşmasında UNESCO’nun 75. Yıl Dönümünü kutlayarak, Genel Konferans Başkanlığını devreden Büyükelçi Ahmet Altay CENGİZER’i 40. UNESCO Genel Konferansı Başkanlığı ve UNESCO çalışmalarına katkıları için tebrik etti.

Küresel salgının başlamasının ardından Türkiye’de eğitim ve öğretimin aksamaması için modern yöntemlerle eğitime geçilerek, uzaktan eğitim verildiğini, ardından tam zamanlı ve yüz yüze eğitime geçildiğini, Türkiye’ni kapsayıcı ve kaliteli eğitim temeliyle SDG-4 hedefine ulaşmak için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Sayın ÖZER, küresel salgınla birlikte iklim değişikliğinin giderek daha fazla hissedildiğini, gelişmekte olan devletler ve küçük ada devletleri gibi kırılgan pozisyondaki devletler başta olmak üzere; tüm dünyada gıda güvenliğinin tehlikeye girmesinden doğal afet sıklığının artmasına kadar birçok tehdit ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, bu kapsamda yaşanabilecek sorunları önlemek amacıyla birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Yapay Zekâ, Açık Bilim, Gelecek Okur-Yazarlığı gibi yeni ufuklar açacak bu yeni programlara gereken önemin verilmesi gerektiğini belirtti.

Son beş yıl içinde Türkiye’nin Ani Arkeolojik Alanı, Afrodisias Antik Kenti, Göbekli Tepe ve bu yıl Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedildiğini ifade eden Sayın Bakan, kültürel mirasın korunması kapsamında Türkiye’de sürdürülen çalışmalardan bahsetti.

Son olarak, Türkiye’nin 2021-2025 UNESCO Yürütme Kurulu ve 2023-2027 UNESCO Dünya Mirası Komitesi adaylıklarına değinen Sayın ÖZER, üye devletlerin desteklerinden şükran duyulacağını, Türkiye’nin UNESCO’nun ideal ve hedeflerine olan bağlılığını vurguladı.