UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

V. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu Başladı

3.3.2022

V. SOKÜM Kış Okulu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Amasya Valiliği, T.C. Amasya Belediyesi iş birliğinde ve UNESCO Akreditasyonlu Somut Olmayan Kültürel Miras Derneği,  AHBV Üniversitesi UNESCO Örgün ve Yaygın Eğitimde Somut Olmayan Kültürel Miras Kürsüsü’nün akademik desteğiyle V. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu 02-04 Mart 2022 tarihleri arasında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Amasya’da gerçekleştirilmektedir.

UNESCO Genel Direktörlüğünün logo desteği verdiği ve Sözleşme Sekreteri Sayın Tim Curtis’in “somut olmayan kültürel mirasın sürdürülebilir kalkınma için önemini vurgulayan ve küresel salgın döneminde somut olmayan kültürel miras çalışmalarını değerlendiren” video mesajıyla katıldığı Kış Okulu, 02 Mart 2022 tarihinde OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem ŞAHİN ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet SARI ve Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının veda faslında Sayın Vali Mustafa MASATLI tarafından UTMK Başkanı Prof. M. Öcal OĞUZ’a plaket takdim etti.

Toplantının açılış konferansı bölümü 25. ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Sayın Prof. Dr. Ruhi ERSOY’un sunumuyla başladı. Kalkınma Ajanslarının somut olmayan kültürel mirasın korunmasına, yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik rollerini, katkılarını ve UNESCO ile iş birliği imkân ve fırsatlarını değerlendirmek ve geleceğe dönük eylem planlarının oluşturulmasına katkı sağlamak hususlarında istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlenen okulun ilk gününe Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdaresinden otuz beş uzman katılım sağladı.

Katılımcılar ayrıca düzenlenen sosyal programlar kapsamında Amasya’nın tarihî ve kültürel mekânlarını ziyaret etme fırsatı buldular. 

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Sekreteri Sayın Tim Curtis’in 5. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu mesajına ait video 


first img first img first img first img first img first img first img