UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Sekizinci Toplantısı Bursa’da

16.5.2022

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Sekizinci Toplantısı, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ev sahipliği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğinde 13 Mayıs 2022 tarihinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da gerçekleştirildi. İlki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilen ve bu vesileyle başlatılan toplantı serisinin sekizinci oturumuna Millî Komisyonların temsilcileri ve uzmanlarından oluşan yaklaşık 80 kişi katıldı.

Toplantıya TÜRKSOY üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Millî Komisyon temsilcileri, UNESCO nezdinde Daimi Temsilcilik ve hükûmet temsilcileri, Bursa Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, Moğolistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilcileri, Azerbaycan Türk Kültür ve Miras Vakfı, Türk Devletleri Teşkilatı, TÜRK-PA ve Uluslararası Türk Akademisi temsilcileri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Yedinci Dönem Başkanı UNESCO Kırgızistan Millî Komisyonu Genel Sekreteri Sabira SOLTONGELDİEVA, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV tarafından gerçekleştirildi.

Önceki dönem başkanlığını yürüten Kırgızistan Millî Komisyonu Genel Sekreterine teşekkür edilerek TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Sekizinci Dönem Başkanlığı UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna devredildi. UNESCO Türkiye Millî Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Sekizinci Dönem Başkanlığını bir sonraki ev sahibi Millî Komisyona devredene kadar yürütecek ve UNESCO çalışmalarında TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları sözcülüğünü üstlenecektir.  

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın OĞUZ ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın RAEV tarafından TÜRKSOT Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Toplantısının kurumsallaşmasına ve Türk kültürünün yaşatılmasına sağladıkları katkıları kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Önceki Başkanı ve TBMM 27. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Nabi AVCI, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ, TÜRKSOY Önceki Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV ve TÜRKSOY Önceki Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ’a plaket takdim edildi. Millî Komisyonların Başkan ve Genel Sekreterlerine, UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcilere ve Uluslararası Türk Kuruluşlarının temsilcilerine de plaket takdim edildi.

Plaket takdimi sonrasında, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a çalışmalarından dolayı madalya takdim etti. 

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Sekizinci Toplantısı kapsamında TÜRKSOY Üyesi Ülkeler 4. Eğitim Semineri, 11. Somut Olmayan Kültürel Miras Semineri, 6. Kültürel ve Doğal Miras Semineri ve 6. Dünya Belleği Semineri eş zamanlı ve paralel salonlarda düzenlendi. Toplantı ana oturumu ve seminerlerinde UNESCO konularında iş birlikleri ve deneyim paylaşımı, UNESCO’nun doğal, kültürel ve somut olmayan miras programlarındaki ortak (Çok uluslu/Seri/Sınır aşan) adaylık dosyaları hazırlanması konusunda iş birliği imkânları tema ve gündem konuları üzerinde değerlendirme yapıldı.

Seminer ve iş birliği üzerine genel tartışmaların çıktıları kapanış oturumunda değerlendirildi, toplantının sonunda katılımcılara katılım sertifikaları verildi. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonlarının dokuzuncusunun bir sonraki yıl Azerbaycan ev sahipliğinde 2023 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Suşa’da yapılmasına karar verildi. Toplantının tavsiye kararları sonuç bildirisi olarak hazırlanarak katılımcılar ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.

 


first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img