UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Evreni Anlama Sanatı: Temel Bilimler Kongresi 11-12 Ekim 2022 tarihlerinde Selçuk Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

13.10.2022

2022 yılının Uluslararası Kalkınma için Temel Bilimler Yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle Konya Selçuk Üniversitesi, Türkiye Bilimler Akademisi ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliğinde Evreni Anlama Sanatı: Temel Bilimler Kongresi 11-12 Ekim 2022 tarihlerinde Selçuk Üniversitesi’nde Konya’da gerçekleştirdi.

Temel bilimler eğitimine farkındalığının artırılması, temel bilimler uygulamalarının tıp, sanayi, tarım, su kaynakları, enerji planlaması, çevre, iletişim ve kültür alanındaki gelişmeler için hayati önemini anlatmak ve bilgiye dayalı bir toplum oluşturulmasında temel bilimlerin hayatî önemini vurgulamak amaçlarıyla UNESCO 40. Genel Konferansı Doğa Bilimleri Komisyonu önerisiyle 2022 yılı Uluslararası Kalkınma için Temel Bilimler Yılı olarak ilan edilmiş olup, yıl boyunca bütün dünyada çeşitli etkinliklerle anılmaktadır.

UNESCO Genel Merkezinin patronaj verdiği kongrede iki gün süresince temel bilimler alanında çalışan akademisyenler tarafından sunumlar, müzik dinletileri, kısa film ve belgesel gösterimi, canlı performans ve resim sergisi ile tiyatro gösterimi gibi bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Konferansta UTMK Genel Sekreter Vekili Dr. Şule ÜRÜN UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ adına açılış konuşması yapmış, konferans kapsamında UNESCO Doğa Bilimleri Sektörünü anlatan bir sunum gerçekleştirmiştir. Etkinliğin koordinasyonu ise Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Ülkü SAYIN tarafından gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğe akademisyenler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, üniversite ve lise öğrencileri katılmıştır. Öğrenciler tarafından temel bilimler konusunda poster çalışmaları sunulmuş ve stantlar açılmıştır. Konferans süresince öğrencilerle farkındalık artırıcı sosyal etkinlikler de gerçekleştirilmiştir.


Toplantı Afişi için Tıklayınız


Toplantı Programı için Tıklayınız


first img first img