UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“215. Yürütme Kurulu Marjında Millî Komisyonlar Geleneksel Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

19.10.2022

Yürütme Kurulu Marjında Millî Komisyonlar Geleneksel Toplantıları adıyla UNESCO Yürütme Kurulu esnasında Millî Komisyonları bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmalarına imkân sağlayan toplantılardan bir yenisi 215. Yürütme Kurulu marjında 10-11 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Toplantının açılış konuşmalarını UNESCO’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Firmin Edouard MATOKO gerçekleştirmiş ve toplantının başkanlığına UNESCO Lübnan Millî Komisyonu Genel Sekreteri Hiba NASHABE seçilmiştir. Toplantıya UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen UTMK Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ, UTMK Genel Sekreter Yardımcı Vekilleri Selenay YAKICI ve Alperen TOSUN katılmışlardır.

Toplantının ilk günü gündeminde Millî Komisyonların Yapısı, Kültürel Politikalar ve Sürdürülebilir Kalkınma Hakkında UNESCO Dünya Konferansı (MONDIACULT 2022), Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi (2022) yer almıştır. Toplantının ikinci gününde ise UNESCO Millî Komisyonları gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeyi planladıkları bölgesel işbirliklerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunmuşlardır. Millî Komisyonumuz ise toplantının ikinci gününde gerçekleştirmiş olduğu işbirliği toplantılarına ilişkin bir konuşma yapmıştır.

Toplantı kapsamında ilk gün UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ, UNESCO 215. Yürütme Kurulunun güncel konularını değerlendirmek üzere UNESCO Genel Merkezi yedinci katında TÜRKSOY Üye Devletlerinin temsilcileri onuruna bir öğle yemeği düzenlemiş, verilen davete TÜRKSOY Üye Devletlerinin Daimi Temsilcileri ve Genel Sekreterleri katılmıştır.


first img first img first img first img