UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri (WHV) 2024 Kampanyasında Yer Almaya Hak Kazanan Miras Alanımızı Kutluyoruz!

7.6.2024

UNESCO Dünya Mirası Eğitimi (WHE) Programı çerçevesinde, bu yıl “Gelecek için Çalışmak” başlığı altında yapılacak olan kampanyaya Türkiye’den İzmir Tarihî Liman Şehri (İzmir) geliştirdikleri projeyle dâhil olmaya hak kazanmıştır.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri 2024 Kampanyasına, 41 ülkeden 85 miras alanıyla ilgili 90 proje kabul edilmiştir. Dünya Mirasını koruma, muhafaza etme ve tanıtma ortak amacına yönelik eylemler gerçekleştirmeyi taahhüt eden, 18 ila 30 yaş arası gönüllülerle çalışan 69 kuruluş ilgili kampanyada yer almaktadır.

Dünya Miras Gönüllüleri 2024 Kampanyası kapsamında, geliştirilen projelerin listesi için Tıklayınız.

Ülkemizle ilgili projelerin detayları için tıklayınız: İzmir Tarihî Liman Şehri (İzmir)


WHV Girişimi nedir?

WHV Girişimi, gençleri somut eylemlerde bulunmaya ve Dünya Mirası alanlarının korunması, muhafaza edilmesi ve tanıtılmasında aktif rol oynamaya teşvik etmek için 2008 yılında başlatılmıştır. Gençlik örgütleri veya kurumları tarafından, Dünya Mirası alanlarının korunma durumu için birlikte çalışan çok sayıda paydaş ve ortakla iş birliği içinde düzenlenen eylem kamplarından oluşmaktadır. Girişim, ortak kültürel ve doğal mirasımızın korunması için uygulamalı bilinçlendirme faaliyetleri yoluyla ulusal ve uluslararası gönüllüleri harekete geçirmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Eğitim Programı çerçevesinde, Girişim, Uluslararası Gönüllü Hizmet Koordinasyon Komitesi (CCIVS) ile iş birliği içinde 2008 yılında başlatılmıştır. Bugün, Girişimin küresel koordinasyonu; Afrika, Arap Devletleri, Avrupa ve Kuzey Amerika ile Latin Amerika ve Karayipler için bölgesel koordinasyon CCIVS tarafından sağlanmakta, Asya ve Pasifik için ise Better World/Uluslararası Çalışma Kampı Organizasyonu tarafından üstlenilmektedir.

Detaylı bilgiye https://whc.unesco.org/en/volunteers2024/ adresinde ulaşabilirsiniz.