UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Taraf Devletler 10. Genel Kurulu Gerçekleştirildi

14.6.2024

11-12 Haziran 2024 tarihleri arasında UNESCO Genel Merkezinde (Paris/Fransa) Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Taraf Devletler 10. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Toplantının açılışında Başkan olarak UNESCO Nezdinden Polonya Daimi Temsilcisi Mariusz Lewicki, Başkan Yardımcıları olarak Lüksemburg, Vietnam, Etiyopya, Fas ve Salvador’daki temsilciler ve raportörlük görevine Mali temsilcisi Souleymane Konate seçildi.

Toplantıya UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Gülnur AYBET, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, KTB Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim TERZİ, UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Selcan GÜRÇAYIR TEKE, KTB Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Serkan Emir ERKMEN, KTB Uzmanı Dr. Gökhan KAYNAKÇI ve UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinden Özden Eren katılım sağladı. Ayrıca Sözleşmeye hâlihazırda akredite olan ANELSANDER, Okçular Vakfı ve Geleneksel Sanatlar Derneği temsilcileri de katılım sağlayarak Genel Kurulu ve Yan Etkinlikleri takip ettiler.

Toplantıda UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Gülnur AYBET, Türkiye’deki somut olmayan kültürel miras çalışmalarını, acil durumlarda somut olmayan kültürel mirasın korunması durumunu ve sivil toplum kuruluşlarının kültürel mirasın korunmasına katkısını özetleyen bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Gülnur AYBET ve söz alan diğer taraf devletlerin temsilcileri, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne yeni taraf olan San Marino, Libya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığını tebrik etti. Anılan ülkelerin katılımıyla Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine taraf devlet sayısı 183 olmuştur.

Sekretarya tarafından 2023 yılının Sözleşmenin 20. yıl dönümü olarak kutlanmasına dair raporu sunuldu. Taraf devletler Sözleşmenin 20. yılı kapsamında gerçekleştirdikleri somut olmayan kültürel miras çalışmaları hakkında bilgi sundu. Ayrıca toplantının bir diğer gündem konusu Sözleşmenin 18. Maddesinin daha geniş bir şekilde uygulanmasına yönelik oldu. Komitedeki 4 yıllık çalışma sürelerini tamamlayan üyelerin yerine yeni üyeler seçildi. Seçim sonucunda 4 yıllık süreyle Komite Üyeliği görevinde bulunacak ülkelerin Fransa, İspanya (Grup I), Ukrayna (Grup II), Barbados, Dominik Cumhuriyeti, Haiti (Grup III), Çin (Grup IV), Uganda Nijerya, Zambiya (Grup Va), Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri (Grup Vb) olmasına karar verildi.

Taraf Devletler 10. Genel Kurulunda, Bursa UNESCO Derneği,  Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) ve Uluslararası Mevlana Vakfının Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine akreditasyon süreçleri tamamlandı.

Akreditasyonları onaylanan ve yenilenen sivil toplum kuruluşlarını tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.


first img first img first img first img