UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler Arası Komite Toplantısı 12. Oturumu 9 Aralık 2017 tarihinde çalışmalarını tamamladı

9.12.2017

Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler Arası Komite Toplantısı 12. Oturumu Kore Cumhuriyeti’nde 4-9 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Liste’si için aday olan 35 dosyadan 34’ü, Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi için aday olan 6 dosyanın tamamı yapılan müzake...reler sonucunda ilgili listelere kaydedildi. Diğer yandan İyi Uygulama Örnekleri Kütüğü’ne 2 dosya kaydedilirken, 1 dosya ise Acil Koruma Listesi’nden Temsilî Liste’ye transfer edildi. Böylelikle 2008’de İstanbul’da yapılan 3. Somut Olmayan Kültürel Miras Hükûmetler Arası Komite Toplantısında İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Başyapıtları Listesindeki 90 unsurun da Somut Olmayan Kültürel Miras Temsilî Listesine aktarılmasıyla beraber uluslararası listeleme sürecinde üç listeye toplam 470 unsur eklenmiş oldu.
Toplantıda Türkiye ve Makedonya’nın ortak dosyası olan Bahar Bayramı Hıdırellez de Temsilî Liste’ye kaydedildi. Böylece Türkiye, 2008 yılından 2017’ye kadar İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine 15 unsurunu kaydettirmiş oldu. Yılda bir kez toplanan Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler Arası Komitesi daha önceki toplantılarında Türkiye’nin sunduğu 14 mirası İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine almıştı. Buna göre 2008 yılında Meddahlık Geleneği ve Sema Törenleri; 2009 yılında Âşıklık Geleneği, Karagöz ve Nevruz; 2010 yılında Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri vd.), Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Alevi Bektaşi Ritüeli Semah; 2011 yılında Tören Keşkeği Geleneği; 2012 yılında Mesir Macunu Festivali; 2013 yılında Türk Kahvesi ve Geleneği; 2014 yılında Ebru Kâğıt Süsleme Sanatı; 2016 yılında Geleneksel Çini Ustalığı, İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka ve Nevruz İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine alınmıştı. Kore Cumhuriyeti’nin Jeju adasında gerçekleşen bu yılki toplantıda Türkiye adına bir ilk de gerçekleşmiş oldu. Islık Dili Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kaydedildi. Böylece Türkiye’nin listelerdeki toplam unsur sayısı 16’ya yükselmiş oldu.
Toplantıya UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu temsilen Başkan Prof. Dr. Öcal Oğuz, Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel ve sektör uzmanları İrem Alpaslan Basık ile Tuna Yıldız; UNESCO Daimi Temsilciliği’nden Müsteşar Emriye Bağdagül Ormancı ve Alara Aydil; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nden Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Şahin, uzmanlar Serkan Emir Erkmen, Gültekin Dündar ve Hasan Erkal katıldı.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında