UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Dünya Belleği Programının 25. Yıl Dönümü: Uluslararası İşbirliğini Güçlendirme ve Mevlana Külliyatı Ortak Dosya Hazırlama İstişare Toplantısı

26.11.2017

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde, Antalya’da “Dünya Belleği Programının 25. Yıl Dönümü: Uluslararası İşbirliğini Güçlendirme ve Mevlana Külliyatı Ortak Dosya Hazırlama İstişare Toplantısı” düzenlenmiştir.

Dünya Belleği Programının 25. yılı sebebiyle, Program kapsamında işbirliğini geliştirme ve Dünya Belleği Kütüğüne kaydedilmek üzere 2018-2019 adaylık dönemi için ortak dosya hazırlama imkanlarının görüşüldüğü toplantıya Mevlana’nın eser...lerinden en az birinin yazmasının bulunduğu ülkeler davet edilmiştir.

Toplantı 4 oturum olarak düzenlenmiş; ilk oturumda Dünya Belleği Programı Kapsamında İşbirliğini Geliştirme, ikinci ve üçüncü oturumlarda Mevlana El Yazmaları üzerine ülke sunumları ve son oturumda ise Ortak Dosya Hazırlama İmkânlarının Değerlendirilmesi başlıkları yer almıştır.

UNESCO Dünya Belleği Programının hedeflerinden biri, belgesel mirasın varlığı ve önemi hakkında uluslararası toplumda farkındalık oluşturmaktır. Aynı zamanda Program, UNESCO’nun genel misyonuyla ilişkili olarak, ülkeler ve toplumlar arasında diyalog, saygı ve anlayışı geliştirmektedir. Mevlana’nın değerli el yazmaları da bu hedef ve misyonla örtüşmektedir. Mevlana’nın çalışmalarının bütünüyle ve en iyi şekilde temsil edilebilmesi için Mevlana’nın tüm eserlerini içeren “Mevlana Külliyatı”nın (Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fîhi Mâ Fîh, Mecalis-i Seb’a, Mektûbât) ortak dosya olarak hazırlanıp sunulması 21 Ekim 2016 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilmiştir.