UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

4. Bölgeler Arası UNESCO Millî Komisyonları Toplantısı 27 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

27.10.2017

4. Bölgeler Arası UNESCO Millî Komisyonları Toplantısı UNESCO’nun Paris’te bulunan Genel Merkezinde 27 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Yaklaşık 120 UNESCO Millî Komisyonu temsilcisinin katılım sağladığı toplantının Başkanlığına Birleşik Krallık Millî Komisyonu Genel Sekreteri James BRIDGE, Raportörlüklerine ise UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Genel Sekreter Yardımcı V. İrem ALPASLAN BASIK ve Bahreyn UNESCO Millî Komisyonu Genel Sekreteri Lubna SELAIBEEKH seçildi. Toplantıda dört oturumda şu başlıklar altında istişareler yürütüldü: Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin etkin uygulanması, Millî Komisyonların UNESCO programlarını koordinasyonundaki rolü, UNESCO Genel Merkezi, Bölge Ofisleri ve Millî Komisyonlar arasındaki bölgesel-bölgeler arası işbirlikleri, UNESCO Kulüplerinin yasal çerçevesi. Millî Komisyonumuzca geçtiğimiz iki yılda gerçekleştirilen Latin Amerika ve Karayip Devletleri, Arap Devletleri, Afrika Devletleri, Güney Doğu Avrupa Devletleri ile Türkiye Arasında UNESCO Konularında Deneyim Paylaşımı için Yuvarlak Masa Toplantıları Türkiye deneyimi olarak ilgi gördü.
Toplantının kapanışı UNESCO Genel Direktörü Irina BOKOVA tarafından gerçekleştirildi. UNESCO’nun eşsiz ortakları olarak millî komisyonların katkısını vurgulayan Genel Direktöre, her platformda millî komisyonların rolünü dile getirdiği için Millî Komisyonlarca teşekkür edildi.
Toplantının resepsiyonu UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Resepsiyonun açılışı UNESCO Dış İlişiklerden Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Eric FALT, UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve UTMK Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI’nın selamlama konuşmalarıyla açılan resepsiyon kapsamında UTMK’nın 68 yıllık deneyiminin özetlendiği broşür katılımcılarla paylaşıldı.