UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Dünya Görsel-İşitsel Miras Günü etkinliği gerçekleştirildi.

17.10.2017

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi- Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, İtalyan Kültür Merkezi işbirliğinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, 17-18-19 Ekim 2017 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “Dünya Görsel-İşitsel Miras Günü: “Bu Senin Hikâyen! Onu Kaybetme!” isimli etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Yönetim Kurulu üyesi ve İletişim İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Direktörü Dr. Alessandra RICCI yapmıştır.

Görsel-işitsel miras ve bu mirasın korunmasına dair konularda çalışan akademisyenler, araştırmacılar ve uzmanların bir araya geldiği etkinlikte; kültürel mirasa ait görsel-işitsel miras materyalleri olan kayıtlar, filmler, radyo ve televizyon programlarına ait değerlere dikkat çekilmiştir.

Türk, Sırp, Romen, İtalyan ve İngiliz uzmanların bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulundukları etkinlikte film gösterimlerde bulunulmuş ve görsel materyaller katılımcılar ile paylaşılmıştır.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında