UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Arap Devletleri ile Türkiye Arasında UNESCO Konularında Deneyim Paylaşımı için Yuvarlak Masa Toplantısı

27.9.2017

Arap Devletleri ile Türkiye Arasında UNESCO Konularında Deneyim Paylaşımı için Yuvarlak Masa Toplantısı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ev sahipliğiyle 27 Eylül 2017 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.
Söz konusu toplantıya Cezayir, Filistin, Irak, Lübnan, Moritanya ve Oman UNESCO Millî Komisyonları Genel Sekreterleri ve temsilcileri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI tarafından yapıldı. Açılış Konuşmalarının ardından Sayın OĞUZ’ın moderatörlüğünde düzenlenen ilk oturumda Arap Devletleri UNESCO Millî Komisyonları temsilcileri ülkeleri adına konuşmalarını gerçekleştirdi.

İkinci oturumda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Gündemi 17 Hedef üzerinden tartışılarak deneyim paylaşımında ve değerlendirmelerde bulunuldu. Üçüncü oturumda ise UNESCO listeleri ve ağları; ortak (çok uluslu/seri/sınır aşan) adaylık dosyaları hazırlanması konusunda işbirliği imkânları değerlendirildi.

Gündemde görüşülen konuların genel bir değerlendirilmesinin ardından kapanış oturumuyla toplantı sona erdi. Toplantıda, Türkiye ve Arap Devletleri UNESCO Millî Komisyonları İstişare Toplantılarının her yıl düzenli olarak yapılması ve bu toplantının yapılacak olan bu istişare toplantılarının ilki olması benimsendi.