UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Azerbaycan Muğam Sanatı ve Mevlevi Sema Törenlerinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine Kaydedilmelerinin 10. Yılı Etkinliği

4.12.2018

Azerbaycan Muğam Sanatı ve Mevlevi Sema Törenleri UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmelerinin 10. yılı vesilesiyle Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, TÜRKSOY ve Millî Komisyonumuzun katkılarıyla etkinlik düzenlendi.

4 Aralık 2018 günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda gerçekleşen etkinlikte Garabağ Muğam Grubu tarafından Azerbaycan Muğam Sanatı; Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu tarafından Mevlevi Sema Töreni icra edildi.

Açılışı Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ve Millî Komisyonumuzu temsilen Başkan Vekili Büyükelçi Deniz Çakar tarafından yapılan etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Sayın Çakar konuşmalarında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmiş bu iki yaşayan mirasın korunması için uluslararası işbirliği ve katılımın önemini vurguladı ve etkinliğin Birleşmiş Milletlerin ilan ettiği Uluslararası Kültürel Yakınlaşma On Yılına katkısına değindi.