UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Azerbaycan Muğam Sanatı ve Mevlevi Sema Törenlerinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine Kaydedilmelerinin 10. Yılı Etkinliği

4.12.2018

Azerbaycan Muğam Sanatı ve Mevlevi Sema Törenleri UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmelerinin 10. yılı vesilesiyle Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, TÜRKSOY ve Millî Komisyonumuzun katkılarıyla etkinlik düzenlendi.

4 Aralık 2018 günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda gerçekleşen etkinlikte Garabağ Muğam Grubu tarafından Azerbaycan Muğam Sanatı; Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu tarafından Mevlevi Sema Töreni icra edildi.

Açılışı Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ve Millî Komisyonumuzu temsilen Başkan Vekili Büyükelçi Deniz Çakar tarafından yapılan etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Sayın Çakar konuşmalarında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmiş bu iki yaşayan mirasın korunması için uluslararası işbirliği ve katılımın önemini vurguladı ve etkinliğin Birleşmiş Milletlerin ilan ettiği Uluslararası Kültürel Yakınlaşma On Yılına katkısına değindi.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında