UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Irina Bokova Roma Lahitinin İsviçre’den Türkiye’ye iadesini kutladı

19.6.2017

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 19 Haziran 2017 tarihinde yasadışı yollarla ticareti yapılan Roma Lahitinin Türkiye’ye iadesi törenine katıldı. Lahit, 2010 yılında Cenevre Limanları frank depolarında İsviçre gümrükleri tarafından keşfedildi. 7 yıl süren araştırmanın ardından, lahit şimdi menşei Türkiye’ye iade edildi. Tören, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Cenevre Kantonu Bakanı Pierre Maudet, Cenevre Üniversitesi Rektörü Yves Flueckiger ve Cenevre Müzesi Müdürü Jean-Ynes Marin’in katılımıyla Cenevre Üniversitesinde gerçekleştirildi. Genel Direktör bu kapsamda UNESCO 1970 Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması İçin Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşme’nin önemi ve etkisini vurguladı.

Bokova, “Bu sözleşme güçlü bir yasal dayanak sunmakta ve bu olay sözleşmenin sonuç verdiğini göstermektedir. Bu iadenin Üye Devletleri ve tüm aktörleri Sözleşmeyi onaylamak için teşvik edeceğini ve Sözleşmenin mevzuatlarını güçlendireceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı. Yasadışı ticaretin insanları tarihlerinden, geçmişlerinden ve dolayısıyla geleceğinden mahrum eden kültürel ve sosyal bir skandal olduğunu belirtti.
Bokova, sözlerine “Türkiye ve İsviçre arasındaki iadeye ilişkin bu uluslararası işbirliği örneği, ülkeler arası köprü inşasında kültürel diplomasinin gücünü göstermektedir.” ifadesiyle devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, İsviçre Hükümetine işbirlikleri için teşekkür ederek, Türkiye’nin yasadışı ticareti durdurmak için çok önemli olan UNESCO 1970 Sözleşmesinin güçlendirilmesine yardımcı olmak için her türlü çabayı göstereceğini ifade etti.

Aynı gün, Genel Direktör ve kültür varlıklarının yasadışı transferiyle mücadele etme konusunda kararlılığını yineleyen Nabi Avcı ikili toplantıda bir araya geldi. Bokova, UNESCO’nun eylemlerine sürekli desteği için Bakanı takdir etti.

Sergi; tiyatrosu, sütunları ve mezarlıklarıyla bilinen antik Perge şehrinin sanatı hakkında fikir sunmaktadır. MS 2. yüzyılda oyulmuş lahit, Herkül’ün on iki eseriyle bezenmiş ve yaklaşık üç ton ağırlığındadır.

*Bu metin http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/irina_bokova_celebrates_the_restitution_of_a_roman_sarcophag/ adresinden alınarak Türkçeye çevrilmiştir.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında