UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Irina Bokova Roma Lahitinin İsviçre’den Türkiye’ye iadesini kutladı

19.6.2017

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 19 Haziran 2017 tarihinde yasadışı yollarla ticareti yapılan Roma Lahitinin Türkiye’ye iadesi törenine katıldı. Lahit, 2010 yılında Cenevre Limanları frank depolarında İsviçre gümrükleri tarafından keşfedildi. 7 yıl süren araştırmanın ardından, lahit şimdi menşei Türkiye’ye iade edildi. Tören, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Cenevre Kantonu Bakanı Pierre Maudet, Cenevre Üniversitesi Rektörü Yves Flueckiger ve Cenevre Müzesi Müdürü Jean-Ynes Marin’in katılımıyla Cenevre Üniversitesinde gerçekleştirildi. Genel Direktör bu kapsamda UNESCO 1970 Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması İçin Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşme’nin önemi ve etkisini vurguladı.

Bokova, “Bu sözleşme güçlü bir yasal dayanak sunmakta ve bu olay sözleşmenin sonuç verdiğini göstermektedir. Bu iadenin Üye Devletleri ve tüm aktörleri Sözleşmeyi onaylamak için teşvik edeceğini ve Sözleşmenin mevzuatlarını güçlendireceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı. Yasadışı ticaretin insanları tarihlerinden, geçmişlerinden ve dolayısıyla geleceğinden mahrum eden kültürel ve sosyal bir skandal olduğunu belirtti.
Bokova, sözlerine “Türkiye ve İsviçre arasındaki iadeye ilişkin bu uluslararası işbirliği örneği, ülkeler arası köprü inşasında kültürel diplomasinin gücünü göstermektedir.” ifadesiyle devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, İsviçre Hükümetine işbirlikleri için teşekkür ederek, Türkiye’nin yasadışı ticareti durdurmak için çok önemli olan UNESCO 1970 Sözleşmesinin güçlendirilmesine yardımcı olmak için her türlü çabayı göstereceğini ifade etti.

Aynı gün, Genel Direktör ve kültür varlıklarının yasadışı transferiyle mücadele etme konusunda kararlılığını yineleyen Nabi Avcı ikili toplantıda bir araya geldi. Bokova, UNESCO’nun eylemlerine sürekli desteği için Bakanı takdir etti.

Sergi; tiyatrosu, sütunları ve mezarlıklarıyla bilinen antik Perge şehrinin sanatı hakkında fikir sunmaktadır. MS 2. yüzyılda oyulmuş lahit, Herkül’ün on iki eseriyle bezenmiş ve yaklaşık üç ton ağırlığındadır.

*Bu metin http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/irina_bokova_celebrates_the_restitution_of_a_roman_sarcophag/ adresinden alınarak Türkçeye çevrilmiştir.