UNESCO Programı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizde ilk kez 2008 yılında seçilmiş ve ilan edilmiştir.
02.0001: Tacettin DİKER (1923-2014), Karagöz Sanatçısı
02.0002: Orhan KURT(1930-2017), Karagöz Sanatçısı
02.0003: Metin ÖZLEN, Karagöz Sanatçısı
02.0004: Hayri DEV (1933-2018), Çam Düdüğü Yapımcısı ve İcracısı
02.0005: Şeref TAŞLIOVA (1938-2014), Aşık
02.0006: Sıtkı OLÇAR (1948-2010), Çini Ustası
02.0007: Mehmet GİRGİÇ, Keçe Ustası
02.0008: Bekir TEKELİ (1932-2013), Bağlama Yapımcısı
02.0009: Uğur DERMAN, Klasik Kitap Sanatçısı
02.0010: Hasan ÇELEBİ, Hüsn-ü Hat Sanatçısı
02.0011: Neşet ERTAŞ (1938-2012), Mahalli Sanatçı, Ozan
02.0012: Mehmet GÜRSOY, Çini Sanatçısı
02.0013: Fuat BAŞAR, Ebru Sanatçısı
02.0014: Veli AYKUT (Dertli Divani), Zakir
02.0015: Emine KARADAYI, Dokumacı ve Doğal Boyamacı
02.0016: Yaşar GÜÇ, Horlatma Kaval- Dilli/Dilsiz Kaval Yapımcısı ve İcracısı
02.0017: Tahsin KALENDER, Taş Ustası
02.0018: İrfan ŞAHİN, Kispet Ustası
02.0019: Cemil KIZILKAYA, Ahşap Baskı-Yazma Ustası
02.0020: Mahmut SÜR, Nazar Boncuğu Ustası
02.0021: Celal YILMAZ, Mersiyehan
02.0022: Mehmet ACET (Âşık Sefai), Âşık-Zakir
02.0023: Cahide KESKİNER, Minyatür Sanatçısı
02.0024: İslam SEÇEN, Klasik Kitap Sanatçısı
02.0025: Salih BALAKBABALAR, Sedefkâr
02.0026: Muammer Semih İRTEŞ, Kalemişi
02.0027: Ahmet Yaşar KOCATAŞ, Keçe Ustası
02.0028: İsmail NAR, Âşık
02.0029: Osman EFENDİOĞLU, Şair (Atma Türkü)
02.0030: MACAHEL YAŞLILAR KOROSU, Çoksesli Şarkı Söyleme Geleneği
02.0031: Ümmü BALYEMEZ, Eşme Kilimi Dokumacılığı
02.0032: Orhun GÜVEN, Bitki Yetiştirme ve Ağaç Aşılama
02.0033: Fidan ATMACA, Damal Bebek Yapımı
02.0034: Subhi Hindi YERLİ, Telkari Gümüş İşlemeciliği
02.0035:Ahmet Hikmet BARUTÇUGİL, Ebru Sanatı
02.0036: Ali Rıza EZGİ, Âşıklık Geleneği
02.0037: Halime ÖZKE, Sipsi Yapımı ve İcracılığı
02.0038: Hasan BÜYÜKAŞIK, İpek Böcekçiliği ve Dokumacılığı
02.0039: Hasan SANCAK, Kemençe Yapım Ustalığı
02.0040: İsmail BÜTÜN, Çanakkale Seramiği
02.0041: Adem GÖÇER, Abdallık Geleneği- Davul Yapımı ve İcracılığı
02.0042:Hamza ÜSTÜNKAYA, Çini Sanatı
02.0043:Mehmet BEDEL, Sipsi Yapımı ve İcracılığı
02.0044:Maksut KOCA, Âşıklık Geleneği
02.0045:Mahmut EFEOĞLU, Bakırcılık-Alem Ustalığı
02.0046: Tevfik Alparslan Babaoğlu, Ebru Sanatı
02.0047:Ayten TİRYAKİ, Hüsn-ü Hat Sanatı
02.0048:Fatma Çiçek DERMAN, Tezhip Sanatı
02.0049:Tansel IŞIK, Ağaç Baston Yapımı Ustası
02.0050: Salim YAŞAR, Çömlek Ustası
02.0051: Mehmet Orhan ÇAKIROĞLU, Yemeni Yapım Ustası
02.0052: Mustafa Sami ONAY, Kaşık Yapımı Ustası
02.0053: Mehmet BAŞSAV, Geleneksel Lületaşı Ustası
02.0054: Alpay EKLER, Karagöz Sanatçısı
02.0055: İsmail ARAÇ, Karatabak Dericilik Geleneği
02.0056:Hasan TULUK, Metal El işçiliği Ustalığı
02.0057: Amir ATEŞ, Mevlid Geleneği
02.0058: Sevim ATAENER, Ehram Dokumacılığı Geleneği
02.0059: Mustafa CİVELEK, Islık Dili Geleneği
02.0060: Ali AKBEY, Geleneksel Ahşap Oyuncak Yapım Ustalığı
02.0061: M.S.B Askeri Mehteran Birliği, Mehter Geleneği
02.0062: Gülbün MESARA, Tezhip, Kâtı’ ve Minyatür Sanatı
02.0063: Hüsamettin YİVLİK, Ahşap Oymacılığı
02.0064: Hasan TABAKOĞLU, Kazaziye Sanatı
02.0065: Nahya GÜZELYURT, Yorgancılık
02.0066: İbrahim ATICI, Semercilik Geleneği
02.0067: Fatma ÖNKOL, Masal Anlatma Geleneği