UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” İstişare Toplantısı Yapıldı

23.11.2016

2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” kapsamında Kalkınma Bakanlığı Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Dairesi ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu işbirliğinde 23 Kasım 2016 tarihinde UTMK Hizmet Binasında bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

İstişare niteliğindeki toplantıya Kalkınma Bakanlığı Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Dairesi Başkanı Dr. İzzet ARI, Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanları Rıza Fikret YIKMAZ, Selen ARLI YILMAZ ve Musa RAHMANLAR, UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Meral ÖZGÜÇ, UTMK Genel Sekreter Vekili Sema AKMEŞE, UTMK Genel Sekreter Yardımcısı Vekilleri İrem ALPASLAN BASIK ve Şule ÜRÜN, UTMK Sektör Uzmanları Esra HATİPOĞLU AKSOYOĞLU, B. Selenay YAKICI, E. Serkan ALYANAK ve İ. Tolga KORUCU katılmıştır.

Toplantının başında UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ Millî Komisyonun yapısı, görevleri, yönetim organları, ihtisas komiteleri, uzmanlığı ve danışsal rolü gibi konularda tanıtıcı bir sunum yapmış, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin UNESCO’nun 38. Genel Konferansında alınan kararlar sonucunda UNESCO sistemine entegrasyonundan bahsetmiştir. Ardından Kalkınma Bakanlığı Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Dairesi Başkanı Dr. İzzet ARI 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında Bakanlıklarında yürütülen çalışmaları, bu hedeflerin oluşum süreçlerini özetlemiş ve Türkiye’nin bu çalışmada öncü ülke olarak varlığını gösterdiğini vurgulamıştır. UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Meral ÖZGÜÇ sürdürülebilir kalkınma kapsamında özellikle bilim konusunda Birleşmiş Milletler tarafından UNESCO’nun görevlendirildiğini ifade ederek, bu kapsamda bilim, inovasyon ve etik konularının öne çıktığını ifade edilmiştir.

Toplantıda sonuç olarak, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde Kalkınma Bakanlığı ve Millî Komisyon işbirliğinde yapılabilecek çalışmalar değerlendirilmiş, yeni bir toplantı gerçekleştirilmesi yönünde fikir birliğine varılmıştır.