UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Samsun Büyükşehir Belediyesinin “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti” Hakkındaki Ziyareti

5.1.2017

Samsun Büyükşehir Belediyesinden bir heyet 5 Ocak 2017 tarihinde Millî Komisyonu ziyaret ederek, Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin UNESCO Dünya Mirası Listesine adaylık çalışmaları hakkında bilgi vermiş, izlenecek yol haritasının belirlenmesi çerçevesinde Millî Komisyonun danışmanlık görevi doğrultusunda bir ön istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Ziyarete Samsun Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Ramazan AYDIN, Yerel Tarih ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Musa ORHAN ve Mühendis Mustafa GÜLER, Millî Komisyonu temsilen UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve UNESCO Uzmanı Şule ÜRÜN katılmışlardır.

Yapılan görüşmede, yerel yetkililer tarafından alanda sürecin işleyişine ilişkin bilgiler sunulmuş, Şubat 2017’de Samsun’da gerçekleştirilecek olan toplantı öncesi değerlendirmeler yapılmıştır. Millî Komisyon temsilcilerince 1972 Sözleşmesi ve UNESCO doğal miras süreçleri hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Görüşmede ayrıca yerel yetkililerce Samsun ve çevresinde yürütülen diğer kültür çalışmaları, kültür rotaları gibi konular hakkında da bilgi verilmiştir.