UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

ESKİŞEHİR UNESCO ÖĞRENEN ŞEHİRLER KÜRESEL AĞI’NDA

11.10.2016

2013 yılında oluşturulan ve Millî Eğitim Bakanlığımız paydaşlar arasında yer aldığı UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı (GNLC), üye şehirler arasındaki ikili öğrenmeyi ve diyalogu; karşılıklı bağlantılar kurarak, ilişkileri destekleyerek, kapasite geliştirmeye imkân sağlayarak ve öğrenen şehirler inşa etme sürecinin tanınması ve güçlendirilmesi için araçlar geliştirerek teşvik edip, dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını desteklemektedir. Bugüne kadar 28 ülkeden 115 üyesi olan Ağa, Eskişehir 2016 yılında üye kabul edilmiştir.

UNESCO Genel Direktörlüğünün Kategori 1 Merkezler aracılığıyla Yerel Yönetimleri de UNESCO süreçlerine dâhil ettiği programlardan biri olan Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na başvurular, ilgili Belediyeler tarafından UNESCO Millî Komisyonlarından alınan tavsiye mektubuyla doğrudan yapılmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan başvuru dosyası, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu uzmanlarınca değerlendirilmiş, Belediye uzmanlarıyla yapılan istişarelerden sonra yetkili kurulların da uygun görüşüyle başvuru süreci sonuçlandırılmıştır.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafından yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Programına üye olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üyeliği sonrasında Öğrenen Şehirlere dair güncel bilgilere erişebilecek, hareketli bir çalışma ağının parçası olacak, diğer Öğrenen Şehirler ile bilgi paylaşımında bulunabilecek; uzmanlar ve profesyonellerden oluşan bir ağ ile iletişimde olacaktır.

Bakanlığı döneminde, Millî Eğitim Bakanlığı’nın UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı’na paydaş olmasını sağladığı ve Eskişehir’in bu Ağ’a girişi sürecindeki değerli tavsiye ve telkinleri için önceki UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Başkanımız Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı ve UNESCO Millî Komisyonundaki çalışma arkadaşlarına, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve çalışma arkadaşlarına başarıyla yürüttükleri ve sonuçlandırdıkları süreç için teşekkür ederiz. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak Öğrenen Şehirler Ağı’na üyeliğini kutlarız.

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na https://uil.unesco.org/lifelonglearning/learning-cities adresinden ulaşabilir, internet sitemizde yer alan UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı bölümünden (http://www.unesco.org.tr/?page=15:248:1:turkce ) detaylı bilgi edinebilirsiniz