UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi.

19.4.2019

19 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da, “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” adlı bir çalıştay düzenlenmiştir.

Belgesel mirasın korunması, belgesel mirasa erişim ve belgesel mirasın yönetimi hakkında farkındalığı artırmak ve mevcut ulusal envanterin güncellenmesi amaçlarıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmalarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal OĞUZ ve Millî Eğitim Bakan Yardımcısı ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN gerçekleştirmiştir. UNESCO Bilgi ve İletişim sektöründen sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Moez CHAKCHOUK’un çalıştay katılımcılarına hitaben gönderdiği video mesajı yayınlanmıştır.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Üyesi Sayın Dr. Öğr. Üyesi Bahattin YALÇINKAYA, Belgesel Miras ve Ulusal Bellek Programı başlığı altında bir sunum yapmıştır. Ardından, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Yaşar TONTA, UNESCO Dünya Belleği Programı ve Kültürel Miras Yönetimi hakkında bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Açılış konuşmaları ve sunumların ardından, katılımcılar çalışma gruplarına ayrılarak, dağıtılan Çalıştay sorularına cevap vermiş; Program kapsamında ve ulusal listenin güncelleştirilmesi konusunda neler yapılabileceği hakkında değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantının kapanış oturumunda ise, grup moderatörleri kendi gruplarının görüş ve değerlendirmelerini dile getirmişlerdir.


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız.


Program için Tıklayınız.