UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi.

15.5.2019

“Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı uluslararası konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Uluslararası Türk Akademisi tarafından UNESCO işbirliğinde Paris’te yer alan UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Akademisi ile UNESCO Nezdindeki Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan Daimi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen konferansa Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan KYDRALİ, UNESCO Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay CENGİZER, UNESCO Nezdindeki Azerbaycan Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rahman MUSTAFAYEV, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekilî Prof. Dr. Metin EKİCİ, Türk Mirası ve Kültür Vakfı Başkanı Günay EFENDİYEVA ile Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Hindistan, Çin, İngiltere, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Fransa, Letonya, Hollanda ve Macaristan gibi ülkelerden 70 kadar tarihçi, uluslararası kuruluş ve diplomatik misyon temsilcileri de katılım sağladı.

Türk Dünyası ‘Büyük Bozkır’ fikrini uluslararası platforma iletmeyi ve Türk tarihini yeniden değerlendirmeyi amaçlayan ve Balasagunlu Yusuf’un “Kutadgu Bilig” eserinin yazılışının 950., Altın Orda Hanlığı’nın ve Talas Kurultayı’nın 750., ünlü Türk şairi Nesimi’nin doğumunun 650. Yıl dönümlerine ithafen gerçekleştirilen konferans kapsamında “Zaman ve Mekan Kavramlarına Göre Büyük Bozkır”, “Göçebe Kültürü ve Bu Kültürün Dünya Uygarlığına Katkısı”, “Büyük Bozkır Tarihinde Yeni Bir Dönem Olarak Türk Dünyası’nın Kökeni” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KYDRALİ, konuşmasında ‘Büyük Bozkır’ın dünya uygarlığına yaptığı katkıyı vurgulayarak Fransız tarihçi Rene GROUSSET’nin 1939 yılında kaleme aldığı “Büyük Bozkır İmparatorlukları” isimli eserinde ‘Büyük Bozkır’ kavramını ilk defa kullanıp tarih bilimine sunduğunu belirtti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, bozkırın insanlığın ortak hazinesi olduğunu vurguladığı konuşmasında bozkır coğrafyasının kendine özgü bir medeniyet coğrafyası olduğu görüşünü ifade etti. Bozkırlarda kadın ve erkeklerin eşit mesafede olduğu bir kültürün oluştuğunu ve bunun yüzyıllar boyunca bugüne kadar geldiğini belirtti. Sayın OĞUZ, “Kuşkusuz insanlığın bugüne kadar doğu, batı, kuzey ve güneyde oluşturduğu ortak medeniyet bizim medeniyetimiz. Hepsi çok değerli ve insanlığın gelişimine çok katkı sağladı ama bozkır coğrafyası insanlığın medeniyetine pek çok olumlu unsur ve deneyim kazandırdı. Bu bakımdan hem bozkırı hem doğu, batı, kuzey ve güneyi birlikte alabilmeliyiz.” dedi.

Konferans sırasında, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan KYDRALİ, Türk tarihi ve Türk Birliği üzerine yaptıkları çalışmalardan dolayı uluslararası camiada tanınmış bilim insanlarına Uluslararası Türk Akademisi’nin “Türk Dünyası Kültürüne Hizmet Ödülü” olan altın madalyasını takdim etti. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un layık görüldüğü ödül ayrıca Hindistan’daki İndira Gandhi Ulusal Sanat Merkezi (IGNCA) Profesörü Mansura HAYDAR’a, Paris Üniversitesi Profesörü Wanda DRESSLER’e ve L. N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi Profesörü Bolat KÖMEKOV’a da takdim edildi.


first img first img first img first img first img first img first img first img first img

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında