UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“TÜRKSOY 25. Yılı Madalyası”nın UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a Takdimi

14.2.2019

14 Şubat 2019 tarihinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV tarafından “TÜRKSOY’un 25. Yılı Madalyası” Türk Dünyası’nın kültürüne destekleri ve bu alanda TÜRKSOY ile işbirliğinde başarılı çalışmalarından dolayı UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a takdim edildi.

Takdim töreninde, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Hakas Cumhuriyeti, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TÜRKSOY temsilcileri ile UTMK Genel Sekreterlik Personeli de hazır bulundu.

Sayın KASEİNOV, TÜRKSOY ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile işbirliğinin uzun yıllardır devam ettiğini,  Sayın OĞUZ’un başkanlığında bu işbirliğinin arttığını ve başarılı somut projelerin gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu işbirliği ve çalışmalara bir teşekkür maksadıyla da Sayın OĞUZ’un bu madalyayı almaya layık görüldüğünü dile getirdi. Millî Komisyonunun yeni Hizmet Binası vesilesiyle de hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Sayın OĞUZ, madalyayı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik Personeli adına da aldığını ifade etti. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Toplantılarının başarılı şekilde yürütüldüğünü ve toplantıların çıktıları olarak Türk Dünyası’nın ortak değerlerinin UNESCO listelerine sunulmuş olduğunu belirtti.

Sayın ÇAKAR, gerek UTMK Başkan Vekilliği görevi gerek Dışişleri Bakanlığındaki Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürlüğü görevine atıfta bulunarak TÜRKSOY ile işbirliğinin devam edeceğine inancını dile getirdi.

Ziyarette, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen KASEİNOV, Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a Kazakistanlı ressam Kamil MULLASEV’in “Savkeli” eserini takdim etti.


first img first img first img first img first img