UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ulusal ve Uluslararası Görünürlükler İçin Türkiye'nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Seçimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

26.3.2024

Millî Komisyonumuz (UTMK), Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMIRKO) ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) iş birliğinde, MTA ev sahipliğinde Ulusal ve Uluslararası Görünürlükler için Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Seçimi Çalıştayı 14 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, üniversite ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaya yaklaşık 160 kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay, Türkiye Jeoloji Bilimleri Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdin Bozkurt ve ardından UNESCO Türk Milli Komisyonu Doğa Bilimleri Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı’nın sunumları ile devam etti. Sunumların ardından, Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Seçimi konusunda görüşmeler yapıldı.

Yapılan görüşmelerin sonuçları neticesinde oluşturulan sonuç metni ve “Türkiye’nin En Önemli Jeolojik Mirasları / Jeositleri Listesi ve Sıralaması” için tıklayınız.


first img first img first img first img first img first img first img